2018. május 3., csütörtök


Fogadjátok szeretettek Solymosi Anita - Mydiablife vendégposztját:

Hidegvíz, cukorbeteg lettem!


Onnantól számítom az újjászületésem kezdetét, mikor kiderült a cukorbetegségem. Előtte nem foglalkoztatott a téma, hiába cukorbeteg a nagymamám, valahogy annyira jól kezeli a szituációt, hogy sosem foglalkoztattak igazán a cukorbetegségekkel kapcsolatos fogalmak. Mikor kórházba kerültem egy rémálomnak éltem meg az egészet. Nem olyan egyszerű ez, hiszen rengeteg kütyüt ránk ruháznak, mindent meg kell tanulnunk, hiszen nem fog ott állni mellettünk minden percben egy ápolónő, aki segít a diétában, az inzulinozásban vagy a mérésekben. Mikor kiszabadultam a kórházból, úgy éreztem magamat, mintha újra kellene tanulnom járni. De nem járni kellett újra tanulni, hanem élni, étkezni, pihenni, mozogni, előkészülni bárhova is megyek, mondhatni egy teljesen új életmódot ruházott rám a sors.

Nagyon örültem neki, mikor egy ismert cukorbeteg blogger lány, Bády Dia megkeresett azzal a kéréssel, hogy készítsek egy listát a felnőtt edukáció céljából a cukorbetegség kezdeti fázisának megkönnyítése érdekében.

Hogyan kezdjem?

Lelki fejezet:

1.       Fogadd el, hogy beteg vagy. Nem, ez nem egy állapot, nem egy szituáció, nem egy átmeneti helyzet. Amennyiben 1-es típusú cukorbeteg vagy, ez egy életreszóló tanulás, egy olyan betegség, amivel teljes életet lehet élni. A kezdeti időszakban nekem is nagyon nehéz volt ezt felfogni, sokáig azt híreszteltem, ez nem egy betegség, ez egy lehetőség az élettől, hogy egészségesebb életmódod legyen. Van benne igazság, de visszagondolva már én is teljesen másképp látom. Tudnunk kell, hogy  az életmódváltozás mellett ez egy súlyos betegség is, ami szövődményekkel járhat, amennyiben nem vigyázunk magunkra. Viszont ha hajlamosak vagyunk megfelelő értelemmel kezelni a kialakult helyzetet, egyáltalán nem fogjuk betegségként megélni, nem fogjuk kirekesztettnek, vagy másnak érezni magunkat.

2.       Bizonyítsd be, hogy neked megy. Bizony, ez a legfontosabb, hogy kellő motiváltsággal állj a cukorbetegséggel járú kihívások elé. Számtalan olyan fórumot olvashatunk, ahol a negatífv példák rengetege gördül a szemünk elé. Mutasd meg a világnak, hogy te bizony egy jó példa vagy és ha nem is 100%-ban, de a tőled telhető legjobb módon kezeled a betegségedet.

3.       Vedd körül magadat pozitív emberekkel, akik jó hatással vannak a hangulatodra. A vércukorszintet nagyban befolyásolja a közérzet, az pedig, ha jókedvű vagy és kiegyensúlyozott a társaságod miatt, hihetetlenül nagy segítség lehet az értékeid rendbentartásában. Csúnyán hangzik, de tanulj meg szelektálni. Elengedni olyan embereket, akik a negatívumot hordják be lapáttal az életedbe, te pedig nem győzöl rendet rakni utánuk.



4.       Ne hagyd, hogy a cukorbetegség várat építsen köréd. Nekem ez a kezdetektől a legnagyobb kihívás, talán még jelenleg is vannak téglák a várból, amiket vissza kell bontsak, mert sokszor a környezetem jelzi, hogy túl szigorú vagyok önmagamhoz. Természetesen, ez a szigor mindig jelen fog maradni egy picit, de nem szeretném, ha bármiben is befolyásolna. Most már nem izgulok, ha étteremben kell egyek, vagy ha eljön a vacsoraidő és én még nem vagyok otthon. Az élet mindig hoz váratlan helyzeteket, neked pedig az a dolgod, hogy ne stresszelj rá, élvezd ki a helyzetet és hozd ki belőle a legtöbbet.





Technikai fejezet:

1.       Amikor kijössz a kórházból, lepakolsz otthon, sokminden fog felgyűlni a fejedben. Biztosan jól lettem diagnosztizálva? Biztosan a megfelelő kezelést kapom? Bizony, a kórházi ellátásodat követően a legfontosabb, hogy egy bizalmast találj egy orvos személyében. A megfelelő diabetológus a kulcsa a kezelésednek, aki mindenben támogatni és segíteni fog és választ ad minden egyes kérdésedre. A megfelelő orvost érdemes részletes utánajárással kiválasztani, segítségedre ott van az internet, ahol már számos portálon nyíltan írnak véleményt a praktizáló orvosokról.



2.        Ne hágd át az alapvető szabályokat. Ha inzulin kell, add be az inzulint, ha gyógyszert kell szedned, vedd be a gyógyszert, ha diétáznod kell, ne tömd magad töménytelen mennyiségű szénhidráttal. Ez a szentháromság azért van, hogy Te életben maradj, hogy ne legyenek szövődményeid hosszútávon és hogy hosszú, boldog életet élhess a szeretteiddel. Az inzulin és gyógyszer beállításodban mindig a diabetológusod segítségére számíthatsz. Ne variáld drasztikusan, kedvedre az előírtakat, ki fog alakulni minden, ha megfelelő fegyelmezettséggel dolgozol az ügyön.



3.       Diétás tippekben az internet is segítségedre lehet, valamint számtalan zseniális könyvet találunk manapság a polcokon, amikből inspirálódhatunk. Ilyen például Dr. Fövényi József – Cukorbetegek nagy diétáskönyve, vagy Vrábel Krisztina 160 grammos szénhidrátdiéta című könyve. Ha nagyon el vagyunk tévedve az úton, kérjük dietetikus, vagy cukorbetegségre specializálódott táplálkozási tanácsadó segítségét. Akit ezzel kapcsolatban javasolnék, az az Eszel, Edzel, Jól leszel blog írója, Cseh Tamás, cukorbeteg-életvezetési tanácsadó, aki vállalja a  cukorbetegek számára speciális étrend, valamint edzésterv írását is.



4.       Ne olvass túl sok szakirodalmat a cukorbetegségről. Tudom, ez most tökre nem tűnik jó tanácsnak, de ezek a források képesek túlzottan negatív oldalról megközelíteni a cukorbetegséget, ami teljesen képes elvenni a maradék motivációnkat és a kedvünket az odafigyeléstől. Természetesen fontos a tanulás, így nem azt mondom, hogy ne vegyük elő néha a szakirodalmat, de ha teheted olvass inkább személyes történeteket, nekem kezdetben egy már nem vezetett blog írója, Diabgirl adott óriási löketet ahhoz, hogy ne adjam fel és itt az idő a boldogságra. Majd minél többet böngésztem a közösségi oldalon, rátaláltam olyan sorstársakra, akik ugyanabban a cipőben járják a cukorbetegség útját, mint én. Hazai bloggerek közül Bády Dia blogja, a diabmesék számos érdekes írással segít felfogni a cukorbetegség rizikóit, nem negatív oldalról szemlélve a helyzetet. A DiabSisters oldal egy testvérpár cukorbeteg mindennapjainak bemutatásáról szól, számos témát körbeölelve, értelmes és motiváló gondolatokkal. Cseh Tamás, az Eszel, Edzel, Jól leszel blog szerkesztője volt a másik olyan személy, aki a kezdeti nehézségeken átlendített. Vagány hozzáállással mutatja be a cukorbetegséget, nem engedve, hogy bármit is befolyásoljon ez az életében. Számos építő jellegű tanáccsal, videókkal és írással segíti a mindennapjainkat. Érdemes a külföldi palettán is szétnézni, hiszen sokkal modernebb eszközöket és teljesen másfajta történeteket olvasunk, ha bekövetünk egy-egy külföldi diabos instagrammert. Az én személyes kedvencem az instagramon @diabeteskvinnan1, valamint @matt_t1d



5.       Segíts másokon és tanulj a történetükből. Ismerkedj, hallgasd meg a sorstársaidat és próbáld támogatni őket. Hidd el, neked is jól fog esni, ha megértő fülekre találsz, ha segítségre van szükséged.

Remélem hasznos gondolatokkal segítettelek az utadon!

Kérdésed esetén keress bátran!



Mydiablife

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése